Kvě 19 2013

Živý růženec

Publikoval

Růženec se modlím každý den – svým vlastním způsobem. Můžete to dělat i vy.

James Martin, SJ

Asi před patnácti lety jsem byl spolu se dvěma jezuitskými přáteli pozván na pouť do Lurd. Našimi hostiteli byli členové Maltézského řádu. Z cesty jsem byl nesmírně nadšený. Zdálo se mi neuvěřitelné, že jsem byl pozván, abych se podíval na místo, kde se v roce 1858 zjevila Panna Maria svaté Bernadettě Soubirousové.

Když jsem se svými přáteli nastoupil do letadla, jeden z členů řádu mě požádal, zda bych vedl poutníky při recitaci růžence. Z rozpaků jsem se začervenal. Za celý svůj katolický život, ať jsem se snažil sebevíc, jsem si nikdy nedokázal zapamatovat všechny „zákoutí“ růžence: tajemství, pořadí jednotlivých modliteb a tak dále. Modlím se ho, ale po svém. Tak jsem to odmítnul: „Zkuste raději někoho jiného.“

„Ale ne, všichni chtějí, abys modlitbu vedl ty,“ řekl řádový bratr.

Odmítl jsem podruhé: „Opravdu si myslím, že by to měl vést někdo jiný, kdo zná růženec lépe. Nemyslím si, že by se lidem líbilo, jak to dělám já. Je to hodně osobní.“

„Žádný problém,“ ujistil mě, „všichni tě chtějí!“ I když jsem pochyboval, že by opravdu každý člověk vyjádřil takové přání, souhlasil jsem.

O několik minut později jsem stál v přední části přeplněného letadla a dostal jsem od letušky telefonní sluchátko, které vysílalo můj hlas do reproduktorů v kabině. A protože upřímnost je nejlepší zásada, řekl jsem jim, že se modlím růženec po svém, a zeptal jsem se, jestli to někomu vadí. Všichni se nadšeně usmívali a kynuli mi, ať jen začnu. (Zpětně jsem si uvědomil, že pravděpodobně očekávali, že ke standardnímu růženci přidám nějaké svoje speciální modlitby.) „Žádný problém, otče!“ Začal jsem tedy znamením kříže. Pak: „Věřím v jednoho Boha, Otce všemohoucího, Stvořitele nebe i země, všeho viditelného i neviditelného. Věřím v jednoho Pána Ježíše Krista…“ „Otče,“ zarazil mě někdo, „říkáte Nicejské vyznání víry, ne apoštolské!“ „Ano,“ řekl jsem, „při modlitbě růžence používám Nicejsko-konstantinopolské vyznání víry. Apoštolské vyznání totiž neznám nazpaměť.“ Letadlo naplnilo šumění a viděl jsem, jak si lidé vyměňují pohledy.

O několik minut později někdo vykřikl: „Otče, zapomněl jste oznámit první tajemství.“ „To je pravda,“ odpověděl jsem. „Promiňte, mám problém si pamatovat tajemství, takže je obvykle nepoužívám.“ „Dnes je středa,“ snažil se mi někdo pomoct. „Ale to mi opravdu nepomůže,“ řekl jsem. Na konci recitace jsem se posadil vedle svých kamarádů. „No, to bylo… jiné,“ řekl jeden z nich. „Vždyť jsi ani neřekl fatimskou modlitbu!“

Nejenže jsem fatimskou modlitbu neznal, ale vlastně jsem o ní nikdy ani neslyšel. Od té doby jsem už byl ve Fatimě, velké mariánské svatyni v Portugalsku, a tuto mezeru ve svých znalostech jsem napravil.

Během našeho pobytu v Lurdech mi asi tucet lidí blahosklonně koupilo různé brožurky s tématem „Jak se modlit růženec“. Cestou domů však už požádali jiného jezuitu, aby skupinu vedl v modlitbě. Zvládl to bezchybně.

 

Miluji růženec

Miluji růženec. Modlím se ho téměř denně od roku 1969, kdy jsem ke svému prvnímu svatému přijímání dostal svůj první. Vlastně mám ten růženec dodnes: jemnou černou šňůrku (chlapci dostávali černé, dívky bílé), která už během let ztratila několik korálků. Jako kluk jsem se ho modlil v noci v posteli a ráno mi občas upadl z polštáře na podlahu. Jednou ráno po něm moje maminka přejela vysavačem, což vysvětluje ztrátu několika zrnek.

Můj první růženec (v plastovém pouzdře s vyraženým nápisem) leží na mé komodě spolu s asi padesáti dalšími růženci, které jsem nasbíral za desítky let. Modlitba s těmi, které jsem si koupil na různých poutních a svatých místech – v Jeruzalémě, Betlémě, Káně, Lurdech, Fatimě, Knocku – mi pomáhá vzpomínat na dobu, kterou jsem tam prožil, a na milosti, které jsem obdržel. Jen tak na okraj, stal jsem se také tak trochu znalcem růženců. Naučil jsem se jednu věc: růžence s dřevěnými zrnky a provázkem se drží mnohem lépe než verze s kovovým řetízkem, které mají tendenci se rozpadat.

Ale jak už jsem napsal, nikdy jsem si nedokázal zapamatovat všechny detaily „oficiálního“ způsobu modlitby růžence. A nejtěžší je pro mě zapamatovat si tajemství. Není to kvůli nedostatku snahy, věřte mi. Samozřejmě miluji všechny evangelní příběhy a události ze života Ježíše a Marie, na něž se tajemství odvolávají, ale prostě je nedokážu udržet v paměti. A růženec se většinou modlím, když někam jdu nebo jedu, takže brožurky „jak na to“ většinou nemám u sebe. Nějakou dobu jsem si myslel, že už dělám pokroky, ale když svatý Jan Pavel II. v roce 2002 přidal tajemství světla, pomyslel jsem si: „a je hotovo, teď už si to nezapamatuju nikdy.“

Jak se tedy modlím? Jak asi tušíte, je to docela jednoduché: Nicejské vyznání víry na kříži, otčenáš na velkých korálcích, sláva mezi desátky a zdrávasy na menších korálcích. Tak jsem se růženec modlil už jako kluk, a tak se jej modlím každý den cestou do práce. A večer. A kdykoli potřebuji nějakou duchovní pomoc: když někam letím, při návštěvě lékaře, při znepokojivých problémech.

A funguje to. Alespoň pro mě. Cítím se spojený s Bohem. Cítím se spojený s Ježíšem. A cítím se spojený s Marií. Mám rád kadenci modliteb, když se odříkávají téměř jako mantra, ale také rád zpomalím a pomalu rozjímám nad jednotlivými slovy modliteb, jak mě to naučila jedna katolická sestra na jedné rekolekci. „Opravdu přemýšlej o každém z těch slov,“ řekla mi. „Otče náš…. co to pro tebe skutečně znamená?“

Myslím si, že jsou i jiní katolíci, kteří se se růženec modlí zase jinak, po svém. A podle mého názoru má smysl jakýkoli způsob modlitby, který vás vede blíže k Bohu.

 

Růženec v nápravném zařízení

Alespoň jeden člověk mě chápe. Když jsem byl na postgraduálním studiu teologie, pracoval jsem v bostonské věznici. Jednoho dne mi obrovský, zavalitý vězeň řekl, že se obává, že se modlí růženec „špatně“. Dal jsem mu podle mého názoru docela rozumnou pastorační odpověď: „Žádný způsob, jak se růženec modlit, není špatný.“

Pak ale řekl, že mu celá modlitba trvá jen jednu minutu, zatímco ostatní vězni mu řekli, že jim to trvá nejméně pět minut. Zajímalo mě, jak je to možné. Tak jsem ho požádal, aby mi ukázal, jak to dělá. „Jistě,“ řekl. „Otče náš,“ řekl a prsty přejel po korálcích. „Zdrávas Maria, Zdrávas Maria, Zdrávas Maria, Zdrávas Maria….“.

Pochopil jsem, v čem je problém. „Víš,“ řekl jsem, „k těm slovům patří celá modlitba.“ Podíval se na mě tázavě. „Zdrávas, Maria, milosti plná, Pán s tebou…“ Přeříkal jsem mu celý zdrávas.

„Ach jo,“ řekl, „ale to potom zabere celý den! Můžu se dál pomodlit po svém?“

Na to jsem mu řekl, že modlitby, které jsou součástí růžence, jsou velmi krásné a stojí za to se je naučit. Ale ať se modlíme růženec jakýmkoli způsobem, Bůh nás stejně vyslyší.

(Přeloženo z časopisu America Media, 27. září 2024, https://www.americamagazine.org/faith/2024/09/27/pray-rosary-every-day-my-own-way-so-can-you-prayer-248900)

###

 

Od 1. 5. 2017 se v naší farnosti začala modlit první skupinka živého růžence. Členové skupinky se zavazují denně se modlit každý svůj určený růžencový desátek. V kompletní skupince, nazývané růže, má být dvacet osob. Skupinka se tak denně pomodlí celý růženec bolestný, radostný, slavný i světla (čtyřikrát pět desátků). Určený desátek se mezi členy vždy po měsíci střídá. Na každý měsíc si také skupinka stanoví společné úmysly, za něž je růženec obětován. U nás vycházíme z Apoštolátu modlitby papeže Františka a k jeho úmyslům přidáváme vlastní farní úmysly.
Desátek je možné se modlit kdykoliv a kdekoliv během dne. Členem skupinky může být jednotlivec, ale i celá rodina, která se potom modlí nejlépe společně, nebo se její členové o určený desátek podělí. Zapojit se může kdokoliv, nejsou žádná omezení, jen dobrý úmysl se společně modlit.
Zájemci o zapojení do modlitby živého růžence nebo s žádostí o obětování modlitby na určitý úmysl se mohou přihlásit v sakristii nebo emailem na

Úmysly modlitby živého růžence na říjen 2024

Úmysl papeže: za společně sdílené poslání

.Modleme se, aby si církev nadále všestranně osvojovala synodální způsob života vyznačující se společnou odpovědností za růst spolupráce, jednoty a poslání sdíleného mezi kněžími, řeholníky a laiky.

Národní úmysl: za synodu o synodalitě

Modleme se, aby setkání synody v Římě prospělo církvi po celé planetě.

 

Farní úmysly:

Modleme se za naše farní společenství, zvláště za naše kněze.

Modleme se za vedení Duchem svatým při úvahách o přestavbě budovy školky.

Modleme se za své sousedy, za obyvatele našeho domu, naší ulice a naší obce.

Modleme se za oběti povodní a dalších přírodních katastrof u nás i ve světě.

 Modleme se za lidi vážně nemocné, umírající, opuštěné a v beznaději.

 

Petr Janeček, Lucie Nováková Ježíš, kterého jsi z Ducha svatého počala (+ vyznání víry)
Mária Trumpešová, Danka Matlovičová (PMS), Kamila Babková (Čakovice) Ježíš, s kterým jsi Alžbětu navštívila (+ Otče náš a první tři zdrávasy)
Václav Dvořáček, Lucie Černá (Čakovice) Ježíš, kterého jsi v Betlémě porodila (+Pod ochranu tvou)
Mirka Švábová Ježíš, kterého jsi v chrámě obětovala (+ Svatý Michaeli archanděli)
Marie Jelínková, J. Dušková (Čakovice) Ježíš, kterého jsi v chrámě nalezla (+ Zdrávas královno)
Marie Belejová, Ivana Přívratská (Čakovice) Ježíš, který byl pokřtěn v Jordáně (+ vyznání víry)
Zuzana Šmídová, Vlaďka Vogelová (Čakovice) Ježíš, který zjevil v Káně svou božskou moc (+Otče náš a první tři zdrávasy)
Táňa Leskovyč (PMS), Marta Pilníková (Čakovice), Jiří  Jozefík Ježíš, který hlásal Boží království a vyzýval k pokání (+ Pod ochranu tvou)
P. Vianney Dohnal (PMS) Ježíš, který na hoře Proměnění zjevil svou slávu (+Svatý Michaeli archanděli)
Roman Kantor, Lucie Kantorová Ježíš, který ustanovil eucharistii (+ Zdrávas královno)
Pavla Vítková (Vokovice), Monika Semecká (Čakovice) Ježíš, který se pro nás krví potil (+ vyznání víry)
Ladislava Fiřtíková, Vladimír Matěna, Michaela Vintišková (Čakovice) Ježíš, který byl pro nás bičován (+ Otče náš a první tři zdrávasy)
Hana Pištorová, Jana Chlebovská (Vokovice), Helena Stránská (Čakovice) Ježíš, který byl pro nás trním korunován (+ Pod ochranu tvou)
Marie Dobřemyslová, Barbora Deutschová (Čakovice) Ježíš, který pro nás těžký kříž nesl (+Svatý Michaeli archanděli)
Libuše Kozáková, Markéta Žerdíková (Čakovice) Ježíš, který byl pro nás ukřižován (+ Zdrávas královno)
Petr Bartošík Ježíš, který z mrtvých vstal (+ vyznání víry)
Emil Žofák Ježíš, který na nebe vstoupil (+ Otče náš a první tři zdrávasy)
Renáta Křížová, Jan Fučík (Čakovice) Ježíš, který Ducha svatého seslal (+Pod ochranu tvou)
Michal Čančara Ježíš, který tě Panno do nebe vzal (+Svatý Michaeli archanděli)
Margita Roučková, Anna Matušíková, Eva Jelínková (Čakovice) Ježíš, který tě Panno v nebi korunoval (+ Zdrávas královno)